e-Kapija piše: Australijanci će kopati – Bindi Metals kupio projekat u paraćinskoj Mutnici

foto: Ilustracija, pixabay.com
Prema pisanju portala e-Kapija, još jedna australijska rudarska kompanija stiže u Srbiju. Reč je o Bindi Metals, koji je fokusiran na istraživanje bakra i retkih metala. Prema kupoprodajnom ugovoru, Bindi Metals će platiti 200.000 dolara u gotovini i milion akcija Apoloovoj srpskoj filijali Edelveiss Mineral Ekploration, za licencu Donja Mutnica, piše eKapija.
Bindi Metals je navodno od firme Apollo Minerals kupio licence za dva projekta antimona u Srbiji – pod nazivom Donja Mutnica i Lisa u Srbiji, prenose australijski mediji. Antimon se najčešće koristi kao usporivač plamena, kao i za proizvodnju solarnih panela i baterije.
Vest smo pronašli i na stranim portalima, jedan od njih je i seenews.com, kao i mining.com.

Prenosimo preveden deo teksta koji se odnosi na lokalitet u Donjoj Mutnici:
Prema ugovoru, Bindi Metals će platiti 200.000 dolara (179.500 evra) u gotovini i milion akcija Apolovoj srpskoj filijali Edelveiss Mineral Ekploration za licencu Mutnica, koja je već dodeljena, a takođe će dobavljaču obezbediti 1% neto naknade za topionicu , navodi kompanija u podnesku Australijskoj berzi.
Pod uslovom da dobije licencu Lisa, Bindi će izdati dodatnih 200.000 dolara u gotovini i 2,5 miliona akcija kao odloženu naknadu Edelveiss-u.
Prospekt Mutnica u istočnoj Srbiji prostire se na oko 50,5 kvadratnih kilometara. Istorijski podaci o stenama za lokaciju pokazuju do 4,5% i 2,7% antimona, rekao je Bindi Metals. Projekat Lisa obuhvata oko 30 kvadratnih kilometara u zapadnom delu Srbije. Istorijski podaci za Lizu pokazuju prisustvo rudnika antimona visokog kvaliteta sa prijavljenim stepenom iskopavanja od 5%-20% antimona.
Antimon je krt, srebrno sivi metal koji se koristi u raznim industrijama, uglavnom za pravljenje usporivača plamena, legura, baterija i elektronike. Smatra se kritičnim mineralom zbog njegove industrijske upotrebe i ograničene globalne ponude.
Narednih dana pokušaćemo da ove informacije proverimo iz drugih relevantnih izvora.