MATIČNE ĆELIJE – jul mesec podizanja svesti o značaju čuvanja krvi iz pupčanika

foto: pixabay.com
U izazovnom periodu trudnoće budući roditelji suočavaju se sa brojnim dilemama i donose mnoštvo odluka vezanim za život sa bebom. Jedna od njih je i da li sačuvati krv iz pupčanika nakon porođaja. I dok jednima to „miriše na prevaru“, drugi su u dilemi koju banku matičnih ćelija odabrati i ima li među njima razlike.
Šta su matične ćelije i zašto su značajne?
Matične ćelije su materijal od kojeg nastaju sve druge ćelije u našem organizmu. Glavna njihova uloga je da stvaraju tkivo, ali i da ga regenerišu ukoliko je oštećeno bolestima i povredama. One su univerzalne i poseduju fascinantnu mogućnost transformacije u skoro sve ćelije: srčane, ćelije bubrega, krvi.
Krv iz pupčanika bogata je mladim i pluripotentnim matičnim ćelijama koje imaju moć da se neograničeno dele i da se pretvore u bilo koju ćeliju ili tkivo. Važno je sačuvati punu krv, odnosno sve elemente krvi jer se u njoj nalaze i druge ćelije koje se mogu upotrebiti za lečenje kao i kompletan imuni odgovor deteta.

Koje bolesti se mogu lečiti matičnim ćelijama?
Danas se matične ćelije koriste u lečenju preko 80 krvnih poremećaja i stanja imunog sistema – kao što su leukemija, anemija i autoimune bolesti – gde se matične ćelije krvi koriste za regeneraciju koštane srži. Među bolestima su i nasledni i ostali poremećaji imunog sistema, rak koštane srži, oblici raka koji nisu vezani za krvni sistem, leukodistrofični poremećaji, oboljenja lizozoma. U toku su studije za lečenje cerebralne paralize, autizma, povrede mozga i dijabetesa tipa 1.
U procesu regeneracije kože, ortopedije kao što su lečenje hrskavica i kostiju, kao i na polju neurologije i kardiologije su takođe u toku studije lečenja matičnim ćelijama.
Ko ih može koristiti?
Matične ćelije u potpunosti odgovaraju onom detetu od kog su sačuvane. U zavisnosti od podudarnosti, sačuvane matične ćelije mogu da upotrebe braća i seste, roditelji, kao i dalji srodnici, pa čak i ljudi sa kojima dete nije u srodstvu – s tim da je pre upotrebe za lečenje druge osobe neophodno je odrediti podudarnost između primaoca i davaoca.
Razlozi ZA i PROTIV
RAZLOZI ZA:
- Mogu da spasu život – krv iz pupčane vrpce novorođenčeta je bogata matičnim ćelijama koje mogu da se transformišu u razne vrste ćelija u organizmu; ona je mlada i najlakše se prihvata u organizmu prilikom transplatacije
- Širi se spektar bolesti koje leče – u toku su brojna istraživanja koja mogu dokazati da će se spisak bolesti koje je moguće lečiti matičnim ćelijama povećati i radi se o medicinskim stanjima koja nisu retka poput dijabetesa i srčanih mana
- Značajna uloga u regenerativnoj medicini – procena je da će 1 od 3 osobe imati koristi od regenerativne medicine tokom života, a matične ćelije se upotrebljavaju za regeneraciju oštećenih tkiva i organa kože, kostiju, hrskavice, srčanog mišića
RAZLOZI PROTIV:
- Finansije – za čuvanje matičnih ćelija pri rođenju bebe potrebno je izdvojiti nekoliko hiljada evra, u zavisnosti od perioda za koji se potpisuje ugovor. S obzirom na to da rođenje deteta iziskuje mnoge neophodne finansijske izdatke, ova cifra preveliki je dodatni trošak mnogim budućim roditeljima.
- Većina uzoraka nikada se ne iskoristi – svaki roditelj i priželjkuje da matične ćelije nikada ne zatrebaju, jer to znači da dete i članovi porodice nemaju potrebu za takvim lečenjem.

Korisne informacije
- Proverite da li kompanija kojoj ćete poveriti na čuvanje matične ćelije svoje bebe poseduje dvostruke sisteme zaštite i ozbiljnu potvrdu osiguranja uzorka;
- Proverite da li se pre krioprezervacije rade sve potrebne analize uzorka matičnih ćelija i krvi majke;
- Kompanije koje posluju u Srbiji nude pripremu matičnih ćelija u Nemačkoj, Poljskoj, Švajcarskoj, Velikoj Britaniji i Grčkoj;
- Banke se bave samo skladištenjem, dok se biomedicinski centri bave i obradom uzoraka i njihovom pripremom za lečenje. Standardi su ti koji određuju da li će ih banka samo skladištiti ili će ih moći i pripremati za lečenje.