Svetski dan osoba sa Daunovim sindromom – različite čarape kao simbol podrške i poštovanja različitosti

 Svetski dan osoba sa Daunovim sindromom – različite čarape kao simbol podrške i poštovanja različitosti

foto: pixabay.com

Decembra 2011. godine Generalna skupština UN odredila je 21. mart kao Svetski dan obeležavanja osoba sa Daunovim sindromom, simbolično – zbog dodatnog 21. hromozoma. Cilj obeležavanja ovog dana je buđenje svesti i razumevanja i međunarodna podrška kako bi se poštovala prava ljudi s Daunovim sindromom i poboljšao njihov položaj, a samim tim i kvalitet života. Šarene, nejednake čarape godinama unazad simbol su podrške osobama sa Daunovim sindromom i poštovanja različitosti.

Daunov sindrom je posledica postojanja jednog hromozoma više u ćelijama deteta – te umesto dva hromozoma koja čine 21. par, ova deca u svojim ćelijama imaju tri hromozoma (od kojih 2 čine 21. par a jedan je višak), pa se zato Daunov sindrom naziva još i Trizomija 21.

U više od 90% slučajeva Daunov sindrom nije nasledna bolest i javlja se u svim rasama i ekonomskim grupacijama. U proseku se jedno od 1.000 ili jedno od 1.100 dece rađa sa ovim sindromom širom sveta. Svake godine se rodi oko 3.000 do 5.000 dece sa ovim poremećajem hromozoma. Stepen teškoća sa kojima se susreću osobe sa Daunovim sindromom se razlikuje, a odnosi se na intelektualne poteškoće (prosečan IQ je između 25 i 80), otežano učenje, kašnjenje u razvoju, moguće zdravstvene probleme kao i karakterističan fizički izgled.

Kvalitet života osoba sa Daunovim sindromom može se poboljšati ispunjavanjem njihovih zdravstvenih potreba, uključujući redovne preglede kod zdravstvenih radnika radi praćenja psihičkog i fizičkog stanja i pružanja blagovremene intervencije, bilo da se radi o fizioterapiji, radnoj terapiji, logopedskoj terapiji, savetovanju ili specijalnom obrazovanju. Osobe sa Daunovim sindromom mogu postići optimalan kvalitet života kroz roditeljsku brigu i podršku, medicinsko usmeravanje i sisteme podrške u zajednici kao što je inkluzivno obrazovanje na svim nivoima. Ovo olakšava njihovo učešće u društvu i ispunjenje njihovog ličnog potencijala.

Povezane objave