Građanski pokret: više od 90% udruženja građana iz Paraćina koristi isključivo opštinske i konkurse kompanije Moravacem za finansiranje

 Građanski pokret: više od 90% udruženja građana iz Paraćina koristi isključivo opštinske i konkurse kompanije Moravacem za finansiranje

foto: arhiva

Glavni izvor finansiranja aktivnosti najvećeg broja udruženja predstavljaju javni konkursi. Glavni izvori finansiranja su: budžet Opštine Paraćin kroz tri javna poziva (javni konkurs Opštine Paraćin za realizaciju projekata od javnog interesa , javni konkurs Opštine Paraćin za projekte u kulturi, javni konkurs Opštine Paraćin za projekte u oblasti informisanja). Osim opštinskih konkursa, udruženjima je na raspolaganju konkurs kompanije Moravacem Partnerstvo za budućnost, kao i različiti konkursi namenjeni udruženjima građana na nivou cele Srbije.

Prema našoj analizi najmanje 71 od 215 aktivnih udruženja koristilo je sredstva po osnovu javnih konkursa za finansiranje aktivnosti u protekle tri godine. Ovaj broj može biti i veći, jer nemamo podatke o svim dodeljenim sredstvima od strane različitih organizacija koje podržavaju rad udruženja, a takođe nismo analizirali javne konkurse državnih institucija, već samo lokalne – opštinske konkurse. Kad je reč o udruženjima za koje je poznato da su koristila sredstva na javnim konkursima, za njih 68 ova sredstva predstavljaju i najvažniji izvor za realizaciju aktivnosti. Preostala 3 udruženja najveći deo svojih prihoda ostvaruju obavljanjem delatnosti ili iz sopstvenih sredstava (članarina, donacije članova i sl.). – navodi se u saopštenju udruženja Građanski pokret – slobodan izbor.

Za samo pet udruženja od 71 navedenog poznato je da su koristila sredstva donatora van teritorije Opštine Paraćin, kažu iz Građanskog pokreta, dok su sva ostala udruženja koristila samo budžetska sredstva opštine i konkursna sredstva “Moravacem” konkursa.

Uz ogradu, da smo iz naše analize isključili strukovna udruženja, kao i udruženja preduzetnika koja su registrovana po drugim propisima a učestvovala su na javnim konkursima, kao i sportske klubove i organizacije, utvrdili smo da je u poslednje tri godine putem različitih opštinskih konkursa finansirano najmanje 57 udruženja, putem konkusa kompanije „Moravacem“ najmanje 15 udruženja, a sredstva donatora van teritorije Opštine Paraćin koristilo je najmanje 5 udruženja. Neka udruženja konkurisala su i dobijala sredstva po sva tri osnova. Samo dva udruženja su koristila isključivo sredstva sa javnih konkursa van teritorije opštine.

U zaključku saopštenja Građanski pokret navodi da čak 92.6% udruženja koristi isključivo opštinska i sredstva konkursa kompanije „Moravacem“. Takođe, ovo udruženje objašnjava na koji način je način finansiranja u vezi sa obezbeđivanjem prostora za izvođenje aktivnosti.

Uloga opštinskog budžeta je ovde apsolutno doiminantna jer se opštinskim konkursima izdvaja znatno više sredstava nego na javnom konkursu kompanije „Moravacem“, čak i posle povećanja iznosa za javni konkurs koji organizuje „Moravacem“ u 2023. godinu sa 30 na 50 hiljada EUR. Zaključak je jasan – za veliku većinu udruženja i kad je reč o obezbeđnju prostora za rad i kad je reč o obezbeđenju sredstava za rad, najveći značaj imaju lokalne politike koje regulišu ove oblasti. Politike vezane za obezbeđenje prostora za rad, predmet su našeg projekta koji realizujemo upravo sa ciljem da ukažemo na moguća rešenja koja bi omogućila bolji rad udruženja građana. Naime, iz navedene analize finansiranja jasno je da postoji velika oslonjenost udruženja građana na lokalne konkurse i da nema mnogo prostora za finansiranje troškova redovnog rada i realizacije aktivnosti na čisto komercijalnim osnovama sem za veoma mali broj udruženja. Mogućnost korišćenja neophodnog prostora tako se dovodi u istu ravan sa pitanjem finansiranja. Omogućavanje korišćenja prostora za aktivnosti pod prihvatljviim uslovima, u tom smislu smanjilo bi pritisak za obezbeđivanje sredstava za redovan rad i omogućilo udruženjima da se fokusiraju na svoju primarnu misiju, umesto na puko preživljavanje.

Projekat “Centar okupljanja” je realizovan u okviru programa podrške javnom zagovaranju „Istraži – Osnaži“ koji finansira Vlada Ujedinjenog Kraljevstva, a sprovodi Trag fondacija.

Ovaj tekst je plaćeni sadržaj.

Povezane objave