KZM UG Pridruži se o završetku projekta Mreža građana za zaštitu prirode

 KZM UG Pridruži se o završetku projekta Mreža građana za zaštitu prirode

Od juna meseca do kraja decembra tekla je realizacija projekta Mreža građana za zaštitu prirode koji je udruženja građana Pridruži se ostvarilo u saradnji sa mrežom organizacija civilnog društva udruženih oko ideje aktivnog učešća građana u poboljšanja lokalne politike zaštite životne sredine.

Predstavnik UG Pridruži se Dragan Ristić istakao je da su aktivisti u prethodnom periodu na više načina informisali građane o aktivnostima na projektu.

Organizovali smo štandove gde smo građane putem flajera i u razgovoru obaveštavali o ativnostima na projektu ,,Mreža građana za zaštitu prirode“ . Veliki broj njih je potpisao peticiju kojom se traži usvajanje Plana zaštite prirode Opštine Paraćin a koja je namenjena donosiocima odluka . Onlajn peticija je još uvek aktivna i nalazi se našoj FB stranici. Sproveli smo javnu raspravu na društvenim mrežama, organizovali više skupova mreže, zatim i okrugli sto gde je učeće uzelo osim članova mreže i nekoliko potencijalno novih pridruženih udruženja. Završeno je terensko istraživanje i istraživanje  primene propisa iz oblasti zaštite prirode Opštine Paraćin. O rezultatima naših istraživannja obavestili smo građani poslavši im preko 8000 pisama direktne pošte na adrese naših sugrađana. Obavestili smo i donosioce odluka o našim istraživanjima putem novih pisama a njima smo predali i predlog politike koji smo izradili. 

istakao je Ristić.

Prema Prostornom planu iz 2006. godine 20 područja predviđeno je za proglašenje zaštićenim područjem III kategorije. Do sada je proglašeno samo jedno, i to Vrelo Grze. UG Pridruži se u ovom projektu bavilo se uticajem ljudskih aktivnosti na planirana zaštićena područja Opštine Paraćin, s tim da je akcenat stavljen na 6 najugroženijih područja, odnosno na područja gde je ljudska aktivnost bila najizraženija. Prema rečima Dragana Ristića, to su jezero Buljanka, Striška bara, Vidovački ključ, planina Baba, izvor Grze i izvor reke Crnice.

Ustanovili smo da je svako od ovih područja značajno oštećeno i da je potrebno što pre sprovesti postupak zaštite kako bi se dalje uništavanje zaustavilo a ovim predelima vratilo ono što im po  Prostornom planu Opštine Paraćin pripada. Nažalost naša istraživanja su pokazala da su neki delovi ovih područja trajno uništeni pa nije moguće sprovesti zaštitu u prvobitno planiranom obimu. Zato smo donosiocima odluka dali više nego dovoljne argumente da čekanju više mesta nema. Za to imamo podršku velikog dela javnosti koji se veoma aktivno uključio u rad naše mreže pa možemo reći da je ralizacija projekta javnog zagovaranja ,, Mreža građana za zaštitu prirode“ u potpunosti uspeo. Pozivamo nove odbornike da po formiranju novog saziva Skupštine Opštine Paraćin prionu na posao i donesi važne odluke o zaštiti prirode Paraćina jer to je u interesu kako sadašnjih tako i budućih genearcija.

dodao je Ristić.

Kao rezime ovog projekta, UG Pridruži se predložilo je usvajanje Odluke o izradi Plana zaštite prirode Opštine Paraćin po članu 111. Zakona o zaštiti prirode.

To je upravo rezultat našeg istraživanja na terenu i istraživanja politika. Smatramo da nisu dovoljna pojedinačna rešenja, nego se zaštiti prirode mora pristupiti planski i strateški, dugoročnim planiranjem. Zato kao zaključak projekta ,,Mreža građana za zaštitu prirode“ predlažemo  izmenu politika, a taj predlog izmene politika je Plan zaštite prirode Opštine Paraćin.

zaključuje Ristić.

Projekat Mreža građana za zaštitu prirode podržan je od strane programa Eko sistem – podrška reformama u životnoj sredini koji sprovode Mladi istraživači Srbije, a podržava Švedska.

Povezane objave