Minuti koji znače život – u Crvenom krstu održana pokazna vežba oživljavanja prilikom srčanog zastoja

 Minuti koji znače život – u Crvenom krstu održana pokazna vežba oživljavanja prilikom srčanog zastoja

Sedam od deset srčanih zastoja dešava se u vanbolničkim uslovima – kod kuće, na poslu ili javnim mestima, govori statistika. Upravo zato je pravovremena pomoć prisutnih ključna za osobu čiji je život u opasnosti, a izostanak pomoći može unesrećenog koštati života. Međunarodni komitet za zajedničko delovanje u oblasti reanimacije prepoznao je ovaj problem i 2018. pokrenuo inicijativu s ciljem podizanja svesti i edukacije u ovoj oblasti, te se od tada 16. oktobar obeležava kao Svetski dan oživljavanja. Tim povodom danas je u prostorijama Crvenog krsta izvedena pokazna vežba kardiopulmonalne reanimacije, kao i predavanje dr Miloš Matić.

Konkretno, akcenat sada stavljamo na primenu mera kod srčanog zastoja. Najpre je bitno prepoznati srčani napad, odnosno zastoj rada srca. Osoba koja nema svest i nema disanje – za nju pretpostavljamo da nema ni srčanu radnju. Nakon toga treba pristupiti merama oživljavanja koje se sastoje od srčanih kompresija i veštačkog disanja.

kaže dr Miloš Matić, pedijatar u paraćinskom Dečijem dispanzeru.

Kod zastoja srčane radnje vreme igra veoma važnu ulogu, ističe dr Matić i kaže da su prvi minuti prilikom pružanja pomoći ključni.

Mozak bez kiseonika može da izdrži maksimalno 3-5 minuta. Svaki sledeći minut praktično znači oko 10% manje šanse da će osoba da preživi. Posle desetog ili petnaestog minuta čovek može da preživi ali recimo kao biljka, mozak ne može toliko dugo bez kiseonika.

istakao je dr Matić.

Današnja aktivnost bila je namenjena svim zainteresovanim sugrađanima, ali prevashodno je akcenat stavljen na osobe ženskog pola, te su pokaznoj vežbi prisustvovale članice udruženja Kolo srpskih sestara i UG Štit iz Paraćina.

Povezane objave