Stanari zgrade u kojoj se dogodila eksplozija ni posle 2 meseca ne znaju kakva ih sudbina čeka

 Stanari zgrade u kojoj se dogodila eksplozija ni posle 2 meseca ne znaju kakva ih sudbina čeka

Više od dva meseca prošla su od kada je u jednom od stanova u stambenoj zgradi broj 9 u ulici Majora Gavrilovića desila eksplozija plinske boce u kojoj je jedna ženska osoba izgubila život. Ljudski život nemoguće je vratiti, a u kakvim uslovima danas žive stanari ove zgrade i da li je ona uopšte bezbedna za život?

stan desno je stan u kome se desila eksplozija

Odgovore na ova pitanja potražićemo od nadležnih organa u narednim danima, podstaknuti onim stanarima koji su rešili da traže pomoć i da prekinu „ćutanje“ o zgradi koja se nalazi u samom centru Paraćina.

Od ukupno 22 stana u njih 8 porodice su se vratile – kažu usmeno im je rečeno da spadaju u „zelenu zonu“ i uveravani su da nisu u opasnosti. Ovi stanovi nalaze se na suprotnoj dijagonali od one u kojoj se dogodila eksplozija.

Kroz svoj stan sproveo nas je Ivan Marjanović koji živi ispod stana u kome je došlo do ekplozije. Stan je pretrpeo ogromnu štetu koja jedino nije zahvatila kupatilo. Ono što on i još jedna stanarka ističu jeste da su stradali noseći zidovi zgrade, a da se „stajanjem u mestu“ stanje zgrade rapidno pogoršava jer nastaju nove pukotine i naprsnuća u zidovima.

Nekolicina stanara sa kojima smo razgovarali kaže da su na pojedinim stanovima promenjena vrata i stolarija a to sve samoinicijativno i o trošku samih stanara. Saglasni su u tome da ne traže da im niko sređuje same stanove, ali da su od Opštine očekivali da ispuni obećanje da dobiti barem neku vrstu pomoći.

Ovde je rašćišćen šut, ti radovi su kasnili a trebalo je da počnu odmah posle uviđaja. Kada je došao profesor sa GAF-a iz NIša, prvo što je rekao je bilo „Zašto niste odmah postavili podupirače?“. Sve se lopta prebacuje na tamo nekog, čekamo ovoga-onoga. Za to vreme ljudi na ulici sede. Imali smo i dogovor, išli smo kod predsednika, on je obećao prvo stanove u kojima će stanari biti smešteni a onda i drugu vrstu pomoći.

kaže Marko Sobek.

Ti stanovi u kojima je trebalo da boravimo su opštinski, u ulici Danskoj u Dankovu. Ja sam tamo bio i ono je neuslovno za život. Dakle, ono nije mesto gde može da se boravi.

ističe Marjanović koji je iznajmio stan i plaća kiriju u zgradi u blizini njegove.

Drugi deo opštinskih obećanja odnosio se, kako stanari kažu, na finansijsku pomoć – najpre u smislu pokrivanja troškova izrade projekta sanacije štete. S obzirom na to zgrada ima oko 1700 kvadrata a da čekanjem na intervenciju dodatno propada, troškovi izrade ovog projekta velika su stavka za stanare zgrade koji treba tek nakon toga da razmišljaju o sređivanji sopstvenih stambenih jedinica.

Bilo je reči i o kategorizaciji štete i da svakom stanu u zavisnosti od stepena štete uplate od 100.000 do 600.000 dinara. Desila se u Srbiji, u nekom drugom gradu neka situacija slična i Opština je izašla u susret stanarima, našli su model. Procenitelji su svoj posao obavili, istekao je rok od mesec dana i mi smo sinoć od upravnice zgrade dobili informaciju da od toga nema ništa i da na pomoć ne možemo da računamo.

kaže Marjanović.

Tačno je mesec dana prošlo otkad su bili procenitelji. Pre par dana smo dobili informaciju da dobijamo novac, to nam je isto Lidija upravnica rekla da je informacija iz Opštine. Odjednom – nema ništa od toga. Ko se i zašto igra sa nama? Čemu smo prepušteni? Mi smo hteli sav taj novac da skupimo, od svih stanova i da uložimo u stanove koji su najviše pogođeni. Ali stvarno ništa ne možemo bez projekta.

objašnjava Sobek.

Na pitanje šta će se desiti ako reakcije ne bude u dogledno vreme i koje su opasnosti po stanare moguća dalja urušavanja zgrade, okupljeni stanari kažu da ne mogu ni da zamisle.

Svaki dan se pojavi neka nova pukotina, to je sve posledica tog stajanja. Postavljam pitanje: Je l je cilj da se zgrada sruši? Građani će da nam pomognu, ima tu kompanija koje će sigurno da nam izađu u susret za neke donacije, ali mi stvarno ne možemo ništa dok se taj projekat ne odradi i da se što pre odradi ta siva zona, dakle konstrukcija zgrade jer sada samo puca i prokišnjava i razmere dalje štete ne možemo ni da zamislimo. Ako siva faza ne bude gotova pre zime – krenu kiše, snegovi, led…pa šta smo uradili onda?

Sada kada treba da dođu ti statičari sa GAF-a iz Niša, mi smo ostavljeni na cedilu. Rečeno nam je da to košta preko milion dinara. A mi dinar nemamo, sad kad nam je najpotrebnije da bi uopšte moglo dalje nešto da se radi.

dopunjuju se i Sobek i Marjanović.

U međuvremenu, razočarani ovakvim razvojem situacije, stanari ne odustaju. Kažu da će medijski skrenuti pažnju javnosti a otvorili su i račun za prikupljanje novčanih sredstava za sanaciju zgrade.

Lokalni.rs pokušaće da i od nadležnih organa dođe do informacija koje se tiču rešavanja problema sa kojima se stanar stambene jedinice 9 u ulici Majora Gavrilovića suočavaju, a o svim dobijenim informacijama redovno ćemo obaveštavati javnost.

Boravkom u samoj zgradi i oko nje, postavićemo i pitanje bezbednosti kako onih malobrojnih koji su se vratili u samu zgradu, ali i svih prolaznika koji prolaze u neposrednoj blizini zgrade. Video u kome se vidi kako zgrada izgleda danas nalazi se NA OVOM LINKU.

Podsećamo, na delu teritorije Opštine Paraćin bila je proglašena i vanredna situacija zbog ove situacije. Odluka je doneta kako bi sve službe mogle da deluju pravovremeno i pruže pomoć u otklanjanju materijalne štete koja je nastala na imovini, domaćinstvima i okolnoj infrastrukturi, neposredno rukovode i koordiniraju u postupcima za smanjenje rizika. – navedeno je tada u saopštenju Štaba za vanredne situacije opštine Paraćin.

Povezane objave