KAKO RADI SISTEM „PRONAĐI ME“?

 KAKO RADI SISTEM „PRONAĐI ME“?

foto: screenshot mup.rs

Sistem „Pronađi me“ po uzoru na „Amber alert“ od juče je aktivan u Srbiji, a predstavlja model širenja i objavljivanja informacija javnosti u specifičnim slučajevima nestale dece.

Sistem obuhvata objave putem različitih medija – televizijskih i radio emisija, interneta, SMS poruka, ekrana na bankomatima, autoputevima koje mogu da dopru do građana koji će zapamtiti lice deteta i potencijalno ga uočiti ili imati validne informacije koje policiji mogu da pomognu u potrazi.

PRVA FAZA: Mediji prekidaju emiovanje programa, mobilni operateri obaveštavaju korisnike

Prva faza pokretanja sistema sastoji se od toga što će mediji prekinuti emitovanje svojih programa u prvih osam sati na 30 minuta. Prekidanje će se ogledati u tome da će morati da se objavi jedna formatirana fotografija nestalog deteta sa osnovnim informacijama i eventualno neki podaci vezani za sam nestanak, u smislu gde je dete poslednji put viđeno, šta je imalo na sebi.

Savet Regulatornog tela za elektronske medije doneo je u septembru pravlinik o hitnom obaveštavanju javnosti o nestanku maloletnika.

Zadatak mobilnih operatera biće da svojim korisnicima pošalju poruku o nestalom detetu, zajedno sa linkom sajta Ministarstva unutrašnjih poslova, gde će moći da dobiju više informacija.

Takođe, JP „Putevi Srbije“, aerodrom „Nikola Tesla“, autobuske i železničke stanice objavljivaće na ekranima informaciju o nestanku deteta.

Druga faza nadogradnje sistema uključiće i ostale činioce koji treba da učestvuju u širenju informacija o nestalom detetu – tržne centre, benzinske pumpe, banke i druga mesta gde je velika frekvencija ljudi. Takođe, u ovoj fazi značajna je i uloga društvenih mreža.

Vlada Srbije u julu ove godine usvojila je zaključak kojim se utvrđuje da je sistem „Amber alert“ od značaja za ostvarivanje javnog interesa.

„Amber Alert“ sistem predstavlja mehanizam koji zvanično funkcioniše u SAD, Belgiji, Češkoj, Francuskoj, Nemačkoj, Grčkoj, Malti, Irskoj, Poljskoj, Bugarskoj, Italiji, Holandiji, Portugalu, Rumuniji, Španiji i Ujedinjenom Kraljevstvu.

Nastao je u Sjedinjenim Američkim Državama 1996. godine, a naziv je dobio po Amber Hagerman, devetogodišnjoj devojčici iz Teksasa, koja je oteta i ubijena.

Povezane objave